Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Wahoo Public Schools

Working...

Ajax Loading Image

 

photo courtesy WHS Yearbook Staff

Warrior senior Silas Shellito (left) and freshman Ales Adamec have been consistent leaders on the 2021 Warrior Cross Country Team. Both earned top 15 medals at the most recent invitational at Scotus on Sept. 16.

Warrior Cross Country Boys take 3rd of 12 teams @ Columbus Scotus Invite; girls finish 5th

Wahoo travels to North Bend Central on Thursday

2021 VARSITY SCHEDULE

 Date  Event  Team Results   
 09/03/21  Schuyler Invite  Boys: CHAMPIONS / Girls: 4th  
 09/09/21  WAHOO INVITE    Boys: 4th / Girls: 6th
 09/16/21  Columbus Scotus Invite  Boys: 3rd / Girls: 5th
 09/23/21    North Bend Central Invite   4:30 p.m.
 09/30/21        Lincoln Lutheran Invite  4:00 p.m.
 10/07/21  CONFERENCE MEET @ WAHOO    4:30 p.m.
 10/14/21  District Meet  TBD
 10/22/21  State Meet @ Kearney Country Club     TBD 


RACE RESULTS

Warrior Cross Country Boys take 3rd of 12 teams @ Columbus Scotus Invite; girls finish 5th
Wahoo travels to North Bend Central on Thursday
September 16, 2021 (Columbus Scotus Invitational)

Girls Team - 5th Place (81 points) [66 total runners]    FULL GIRLS RESULTS
Girls Team Scoring - 1. Wayne (19 pts.), 2. Battle Creek (59 pts.), 3. Logan View (60 pts.), 4. Scotus Central Catholic (74 pts.), 5. Wahoo (81 pts.), 6. Boone Central (101 pts.), 7. West Point-Beemer (103 pts.), 8. Wisner-Pilger (107 pts.), 9. Columbus Lakeview (156 pts.)
Individual Medalists (Top 15)

--
Other Individual Results
Megan Robinson (21st, 26:00), Karina Raney (23rd, 26:36), Hannah Jorgensen (25th, 26:54), Grace Darling (28th, 27:15), Sam Sutton (32nd, 28:03), Cadence Bailar (37th, 28:56), Anica Gannon (40th, 29:25), Kadee Johnson (44th, 29:51), Kiersten Hompal (51st, 32:02), Katie Elder (54th, 32:31), 

Boys Team - 3rd Place (64 points) [126 total runners]    FULL BOYS RESULTS
Boys Team Scoring - 1. Norfolk Catholic (14 pts.), 2. Battle Creek (55 pts.), 3. Wahoo (64 pts.), 4. Scotus Central Catholic (72 pts.), 5. Logan View (99 pts.), 6. Wayne (107 pts.), 7. Boone Central (111 pts.), 8. Columbus Lakeview (169 pts.), 9. West Point-Beemer (169 pts.), 10. Wisner-Pilger (183 pts.), 11. David City Aquinas (191 pts.), 12. David City (219 pts.)
Individual Medalists (Top 15)

Silas Shellito (8th, 19:00), Ales Adamec (15th, 19:48)
Other Individual Results
Logan Kleffner (16th, 19:53), Michael Robinson (25th, 20:19), Patrik Adamec (28th, 20:24), Keegan Brigham (31st, 20:44), Luke Polacek (41st, 21:03), Ethan Havlovic (43rd, 21:15), Sam Biggerstaff (58th, 21:50), Madden Dwerlkotte (59th, 21:52), Jack Mortensen (77th, 22:49), Keegan Lowther (84th, 23:07), Drake Carlson (122nd, 28:54)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Warrior Cross Country Boys take 4th of 14 teams @ home invitational; girls finish 6th
Wahoo travels to Columbus Scotus on Sept. 16
September 9, 2021 (Wahoo Invitational)


Warrior freshman Karina Raney (left) and junior Megan Robinson were the Warrior Girls' leaders at the Sept. 9 Wahoo Invite, finishing 24th and 22nd respectively. (photo courtesy WHS Yearbook Staff)

Girls Team - 6th Place (101 points) [54 total runners]    FULL GIRLS RESULTS
Girls Team Scoring - 1. Blair (22 pts.), 2. Platteview (37 pts.), 3. Plattsmouth (41 pts.), 4. Schuyler Central (73 pts.), 5. Columbus Scotus (97 pts.), 6. Wahoo (101 pts.), 7. Ralston (105 pts.), 8. Boys Town (128 pts.), 9. Ashland-Greenwood (146 pts.)
Individual Medalists (Top 15)

--
Other Individual Results
Megan Robinson (22nd, 24:33.89), Karina Raney (24th, 24:40.54), Sam Sutton (31st, 25:37.57), Esmerelda Perez (34th, 26:11.07), Cadence Bailar (35th, 26:19.43), Anica Gannon (49th, 29:53.12)


Warrior freshman Logan Kleffner has competed well in his first year, posting Wahoo's third-best score at the Sept. 9 Wahoo Invite. (photo courtesy WHS Yearbook Staff)

Boys Team - 4th Place (84 points) [78 total runners]    FULL BOYS RESULTS
Boys Team Scoring - 1. Mount Michael (31 pts.), 2. Blair (33 pts.), 3. Plattsmouth (47 pts.), 4. Wahoo (84 pts.), 5. Roncalli Catholic (114 pts.), 6. Columbus Scotus (120 pts.), 7. Schuyler Central (127 pts.), 8. Platteview (131 pts.), 9. Bishop Neumann (160 pts.), 10. Raymond Central (182 pts.), 11. Boys Town (188 pts.), 12. Ashland-Greenwood (216 pts.), 13. Ralston (229 pts.), 14. Columbus Lakeview (238 pts.) 
Individual Medalists (Top 15)

--
Other Individual Results
Silas Shellito (17th, 18:43.29), Ales Adamec (18th, 18:45.10), Logan Kleffner (20th, 18:48.50), Michael Robinson (29th, 19:19.56), Carson Reynolds (39th, 19:52.06), Keegan Brigham (40th, 19:53.78)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Warrior Cross Country Boys open season with championship @ Schuyler; girls take 4th
Wahoo hosts home invite on Thursday
September 3, 2021 (Schuyler Invitational)

Girls Team - 4th Place (55 points) [48 total runners]    FULL GIRLS RESULTS
Girls Team Scoring - 1. North Bend Central (28 pts.), 2. Logan View (28 pts.), 3. Schuyler (36 pts.), 4. Wahoo (55 pts.), 5. West Point-Beemer (75 pts.)
Individual Medalists (Top 15)

Hannah Jorgensen (8th, 23:34.07)
Other Individual Results
Megan Robinson (17th, 24:56.22), Karina Raney (18th, 24:57.18), Anica Gannon (22nd, 25:42.83), Cadence Bailar (25th, 25:57.50), Esmerelda Perez (26th, 26:03.57), Sam Sutton (27th, 26:05.95), Grace Darling (29th, 26:44.33), Katie Elder (32nd, 27:16.84), Kadee Johnson (35th, 27:48.11)

Boys Team - CHAMPIONS (32 points) [68 total runners]    FULL BOYS RESULTS
Boys Team Scoring - 1. Wahoo (32 pts.), 2. Schuyler (43 pts.), 3. Logan View (56 pts.), 4. Centennial (61 pts.), 5. David City (90 pts.), 6. West Point-Beemer (102 pts.), 7. North Bend Central (115 pts.), 8. Columbus Lakeview (122 pts.)
Individual Medalists (Top 15)

Ales Adamec (5th, 19:15.19), Logan Keffner (8th, 19:19.37), Carson Reynolds (9th, 19:34.24), Silas Shellito (10th, 19:43.08), Keegan Brigham (13th, 19:52.10), Michael Robinson (15th, 19:56.55)
Other Individual Results
Ethan Havlovic (17th, 20:00.28), Patrik Adamec (18th, 20:01.73), Luke Polacek (23rd, 20:15.35), Madden Dwerlkotte (29th, 20:55.05), Sam Biggerstaff (31st, 21:03.48), Ryan Johnson (44th, 21:38.27), Sawyer Lavaley (51st, 22:34.19), Keegan Lowther (52nd, 22:55.27), Drake Carlson (61st, 25:07.75)

Warrior Cross Country Boys take 3rd of 12 teams @ Columbus Scotus Invite; girls finish 5th

No comments have been added yet. Please add yours!