Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Wahoo Public Schools

Working...

Ajax Loading Image

 

Story image 1_0
59addd4af3607Warrior senior Katie Pearson led the Warrior Cross Country Team at the season-opening Schuyler Invite on August 31, 2017. Pearson took the individual championship, and lead the girls team to a first place finish.photo by Amy Groff

photo by Amy Groff

Warrior senior Katie Pearson led the Warrior Cross Country Team at the season-opening Schuyler Invite on August 31, 2017. Pearson took the individual championship, and lead the girls team to a first place finish.

2017 Warrior Cross Country

Wahoo takes runner-up @ Scotus Invite (miss championship by 1 point); Girls take 8th

VARSITY SCHEDULE

 Date  Event  Team Results
 August 31, 2017  Schuyler Invite  Girls 1st / Boys 3rd   
 September 7, 2017      WAHOO INVITE    Girls 3rd / Boys 4th
 September 14, 2017  Columbus Scotus Invite   Girls 8th/Boys 2nd
 September 21, 2017       North Bend Central Invite   
 September 28, 2017  Lincoln Lutheran Invite  
 October 5, 2017  NCC Meet (Wildwood Lake)        
 October 12, 2017  District Meet (TBA)  
 October 20, 2017  State Meet (TBA)  

 

RESULTS

September 21, 2017 (North Bend Central Invite)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wahoo takes runner-up @ Scotus Invite (miss championship by 1 point); Girls take 8th
September 14, 2017 (Columbus Scotus Invitational)

Girls Team - 8th Place (131 points) [90 total runners]
Girls Team Scoring - Boone Central 27, Columbus Scotus 53, Aquinas 61, Minden 76, Wayne 79, Norfolk Catholic 93, Humphrey St. Francis 120, Wahoo High School 131, Columbus Lakeview 142, Logan View 148, West Point-Beemer 203, Wisner-Pilger 240, St. Edward 270
Individual Results
Erin Sutton (24th, 24:04), Zoe Christenson (34th, 24:41), Emma Thrasher (37th, 24:53), Katie Pace (41st, 25:07), Abi Klein (49th, 25:57), Sarah Iversen (56th, 26:25), Lara Celesky (65th, 28:34)

Boys Team - 2nd Place (51 points) [141 total runners]
Boys Team Scoring - Columbus Lakeview 50, Wahoo High School 51, Norfolk Catholic 66, Aquinas 70, Columbus Scotus 78, Boone Central 122, Logan View 133, Minden 143, Wisner-Pilger 149, Wayne 192, West Point-Beemer 195, Humphrey St. Francis 205, David City 218, St. Edward 231

Individual Medalists (Top 15)
Grant Crockett (5th, 18:02), Jacobi Swanson (8th, 18:16)

Other Individual Results
Micah Sears (18th, 19:08), Aaron Redding (20th, 19:13), Kahleb Elliott (23rd, 19:19), Caleb Groff (25th, 19:33), Braedenn Olson (38th, 20:35), Josh Luedtke (42nd, 20:38), Bryson Keller (52nd, 21:08), Jerstan Zeleny (57th, 21:21), Aaron Hays (63rd, 21:46), Joab Carlson (71st, 22:00), Riley Johnson (76th, 22:11), Jackson Markvicka (77th, 22:12), Eli Brabec (85th, 22:44), Noah Polacek (120th, 25:25), Eli Zeleny (121st, 25:44)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wahoo Girls finish 3rd @ home invite; Boys finish 4th after 3rd place tie-breaker with Schuyler
September 7, 2017 (Wahoo Invitational)

Girls Team - 3rd  Place (51 points) [51 total runners]
Girls Team Scoring - Columbus Scotus 27, Blair 45, Wahoo 51, Bishop Neumann 58, Plattsmouth 60, Columbus Lakeview 111, Roncalli/Brownell 123, Boys Town 150
Individual Medalist (Top 15)
Katie Pearson (3rd, 21:26)

Other Individual Results
Zoe Christenson (16th, 23:10), Erin Sutton (17th, 23:30), Emma Thrasher (21st, 23:49), Abi Klein (27th, 24:27), Sarah Iversen (28th, 24:53)

Boys Team - 4th Place (75 points) [74 total runners]
Boys Team Scoring - Plattsmouth 46, Mt. Michael 71, Schuyler 75, Wahoo 75, Blair 76, Columbus Lakeview 77, Boys Town 106, Roncalli/Brownell 127, Columbus Scotus 137, Ralston 154, Bishop Neumann 173, Ashland-Greenwood 240, Raymond Central 280
Individual Medalist (Top 15)
Jacobi Swanson (9th, 17:51)

Other Individual Results
Aaron Redding (18th, 18:15), Grant Crockett (20th, 18:26), Caleb Groff (28th, 18:48), Micah Sears (48th, 19:35), Kahleb Elliott (62nd, 20:45)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wahoo Girls take championship @ Schuyler Invite; Boys finish 3rd
August 31, 2017 (@ Schuyler Invitational)

Girls Team - 1st  Place (22 points)
Girls Team Scoring - Wahoo 22, Columbus Lakeview 31, Logan View 56, Schuyler 61, North Bend 71, Palmer 106
Individual Medalists (Top 15)
Katie Pearson (1st, 21:16), Erin Sutton (6th), Zoe Christenson (7th), Emma Thrasher (8th), Abi Klein (9th), Sarah Iversen (10th), Katie Pace (12th)

Boys Team - 3rd Place (34 points)
Boys Team Scoring - Schuyler 21, Columbus Lakeview 28, Wahoo 34, Logan View 78, North Bend 103, David City 128, Centennial 135, Palmer 149
Individual Medalists (Top 15)
Jacobi Swanson (4th, 18:20), Aaron Redding (9th), Grant Crockett (10th), Micah Sears (11th)

Inserted Image
2017 Warrior Cross Country Team, back row (from left): Josh Luedtke, Caleb Groff, Jacobi Swanson, Bryson Keller, Aaron Redding, Eli Zeleny, Trenton Erdmann-Hughes, Noah Polacek, Riley Johnson. Middle row: Micah Sears, Grant Crockett, Eli Brabec, Braedenn Olson, Joab Carlson, Kahleb Elliott, Jerstan Zeleny, Aaron Hays, Jackson Markvicka. Front row: Coach Rose Sutton, Coach Karla Curran, Sydney Moline, Katie Pearson, Erin Sutton, Sarah Iversen, Abi Klein, Zoe Christenson, Katie Pace, Lara Celesky, Emma Thrasher, Coach Cheri Johnson, Coach Weston Sieck. (photo courtesy "Photo Joe" Vculek)

Inserted Image
2017 Warrior Cross Country Seniors, from left: Jacobi Swanson, Kahleb Elliott, Caleb Groff, Katie Pace, Bryson Keller, Sarah Iversen, Aaron Redding, Katie Pearson, Eli Zeleny, Riley Johnson, Joab Carlson. (photo courtsy "Photo Joe" Vculek)

2017 Warrior Cross Country

No comments have been added yet. Please add yours!